svētdiena, 2019. gada 21. jūlijs

Džordž Orvels "Dzīvnieku ferma"


      Aplikācijā goodreads, Džordža Orvela grāmatu “Dzīvnieku ferma” jau sen biju ievietojusi want to read sarakstā, labo atsauksmju dēļ. Arī apraksts mani ieinteresēja, jo tajā minēts, ka jaunākiem lasītājiem romāns varētu šķist neiedomājams, neiespējams absurds.
      Grāmata stāsta par kādu Anglijas fermu, kurā dzīvnieki pēkšņi izdomā sadumpoties un padzin savu saimnieku. Katram dzīvniekam tiek iedalīts darbs, un sākumā lauku darbi padodas pavisam labi. Sniedziņš un Napaleons (cūkas) ir atbildīgi par fermu un seko līdzi darbiem, taču kādā sanāksmē Napaleons padzen Sniedziņu ar 9 suņu palīdzību, kurus viņš skolojis ļauniem nolūkiem. Tā par galveno kļūst Napaleons. Mainās likumi, dziesmu “Angļu zvēri” aizliedz dziedāt un dzivnieki strādā daudz smagāk.
      Grāmatas aizmugurē minēts, ka šis stāsts šķiet kā precīzs padomju laika būtības atspoguļojums. Sākumā man bija grūti savilkt šīs lietas kopā, bet pēc atgadījuma ar Sniedziņu man viss kļuva skaidrs. Stāstā spilgti izcēlās diktatora tēls un totalitārais režims, kuru autors bija paslēpis fermas ikdienā.
      Uz vāka, protams, redzams pats Napaleons cilvēka drēbēs, stāvot uz divām kājām. Abas no šīm lietām dumpošanās sākumā tika stingri aizliegtas. Manuprāt, vāka mākslinieks precīzi attēlojis vadoni, arī es viņu iedomājos gandrīz tādu pašu.
      Šo grāmatu vajadzētu izlasīt ikvienam, jo tā atgādina, ka mēs visi esam vienādi un neviens nav pelnījis būt augstāks par visiem, izdomājot savus likumus. Šis stāsts parāda to, cik cilvēki var būt savtīgi un ļauni.



Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru